Dlaczego przy stosowaniu kolumn o wysokiej efektywności słychać szum, którego można nie usłyszeć z kolumn o niższej efektywności?

Dlaczego przy stosowaniu kolumn o wysokiej efektywności słychać szum, którego można nie usłyszeć z kolumn o niższej efektywności?

Audio, współpraca zespołów głośnikowych ze wzmacniaczami

Taki "fenomen" zdarza się stwierdzić, ale nie wynika on z generowania szumu przez kolumny o wysokiej efektywności. Jak stwierdziliśmy w poprzednim punkcie, stosowanie kolumn o wysokiej efektywności pozwala zaoszczędzić na mocy - określone natężenie dźwięku uzyskujemy przy dostarczeniu mniejszej mocy ze wzmacniacza, w porównaniu do kolumn o niższej efektywności. 

Przy wszystkich zaletach takiego układu, ma on pewną ułomność. Każdy wzmacniacz generuje pewien stały poziom szumu, niezależny od wysterowania. Im dalej kręcimy potencjometrem wzmocnienia, tym bardziej oddalamy się z sygnałem od tego szumu, i tym mniej jest on słyszalny.

Stosując kolumny o wysokiej efektywności, zatrzymamy potencjometr wzmocnienia (i moc wzmacniacza) wcześniej, niż stosując kolumny o niższej efektywności, stąd też dany poziom głośności osiągniemy przy mniejszym odstępie sygnału od szumu.

Na zdjęciu: JBL LS80

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj