Gramofon Technics SL 1500C

Podczas CES 2019 Technics przedstawił nowy gramofon z napędem bezpośrednim, klasy Premium – model SL1500C. Zastosowano w nim wiele firmowych rozwiązań, jak bezrdzeniowy silnik napędu bezpośredniego czy ramię o niezwykle wysokim stopniu czułości.

Dodano: 21 styczeń 2019

Gramofon Technics SL 1500C - silnik i przedwzmacniacz Phono EQ

Gramofon jest wyposażony w bezrdzeniowy silnik napędu bezpośredniego. Dodatkowo maksymalnie zwiększono siłę magnetyczną wytwarzaną przez magnesy wirnika oraz zoptymalizowano odstęp między stojanem a tymi magnesami. To wszystko pozwoliło na uzyskanie wysokiego momentu obrotowego, porównywalnego z tym, który oferuje model SL-1200MK5. Oprócz tego parametry sterownika silnika dostosowano do masy talerza.

Gramofon Technics SL-1500C wyposażono w przedwzmacniacz Phono EQ kompatybilny z wkładkami MM, za pomocą którego do gramofonu można podłączyć urządzenia audio nieposiadające przyłączy wejściowych fono. W celu ograniczenia szumów zasilacz przedwzmacniacza oddzielono od zasilacza silnika i obwodów sterowania. Konstrukcja osłony dodatkowo tłumi szumy dochodzące z zewnątrz. W rezultacie możliwe jest wzmacnianie sygnałów cechujących się wysokim stopniem czystości.

W układzie napędu bezpośredniego silnik jest podłączony bezpośrednio do talerza, dzięki czemu prędkość obrotowa silnika dostosowuje się do prędkości obrotowej odtwarzanej płyty. Z tego względu, aby zapewnić stabilność odtwarzania, niezwykle istotna jest kontrola prędkości obrotowej silnika.

W modelu SL-1500C zastosowano najnowszą technologię sterowania silnikami, którą opracowano w oparciu o udoskonalone płyty Blu-ray. W celu doprecyzowania pomiarów prędkości obrotowej talerza poprawiono konstrukcję cewki FG zamkniętego układu wykrywania FG.

Czytaj również testy urządzeń marki Technics 

 

Technics SL 1500C - ramię i talerz

Ramię gramofonu, które odpowiada za dokładne odczytywanie sygnałów przez igłę, jest wyważone statycznie i ma kształt litery S, co jest typowe dla Technicsa. Rurkę ramienia wykonano z lekkiego aluminium. Część nośna konstrukcji wsporczej, na której ramię jest zawieszone, składa się z obudowy poddanej obróbce skrawaniem oraz wysoce precyzyjnego łożyska gwarantującego wysoki poziom czułości od razu po załączeniu gramofonu.

Talerz, na którym umieszczana jest płyta winylowa, zbudowano z dwóch warstw i gumy pokrywającej całą powierzchnię tylną, wygłuszającej wszystkie niepożądane drgania rezonansowe występujące na aluminiowym talerzu odlanym metodą kokilową. Niezwykła wytrzymałość i zdolność tłumienia drgań uniemożliwiają przekazywanie szkodliwych drgań na płytę i jakiekolwiek zakłócenia dźwięku.

Technics SL 1500C - obudowa i tłumik drgań

Odlana metodą kokilową podstawa jest na sztywno zintegrowana ze specjalnym materiałem dwuwarstwowym stanowiącym połączenie tworzywa ABS i włókna szklanego. Tłumik drgań zbudowano ze sprężyny i elementów gumowych. Eliminuje on m.in. drgania zewnętrzne towarzyszące wysokim poziomom głośności.

Czytaj również testy z kategorii: Gramofony

 

Technics SL 1500C - wkładka Ortofon 2M Red

Technics SL-1500C jest wyposażony w wysokiej jakości wkładkę Ortofon 2M Red. Jest ona mocowana w uniwersalnym uchwycie. Poprzez zastosowanie funkcji regulacji wysokości ramienia w zakresie 6 mm można jednak używać również innych wkładek. Dodatkowy obciążnik pozwala na umieszczenie wkładki ważącej (razem z uchwytem) od 14,3 do 25,1 g.

Gdy ramię dochodzi do końca płyty, funkcja automatycznego podnoszenia unosi je. Zapobiega to niepotrzebnemu zużyciu zarówno Twoich wartościowych płyt, jak i igły oraz zwiększa ogólny komfort użytkowania gramofonu.

* Funkcję tę można wyłączyć.

Źródło: materiały prasowe

Odsłuchy subwoofera SVS SB-4000 w salonie Q21

Odsłuchy subwoofera SVS SB-4000 w salonie Q21

SVS SB-4000 jest subwooferem o otwartej obudowie i parametrach, spotykanych dotąd w zdecydowanie droższych modelach. Ma sprawdzać się zarówno jako niskotonowy głośnik efektowy w kinie domowym oraz wsparcie basu w odsłuchu stereo. Oferuje przy tym silny i głęboki, rozciągnięty bas.
Słuchawki Ultrasone gratis przy zakupie kolumn głośnikowych Monitor Audio

Słuchawki Ultrasone gratis przy zakupie kolumn...

Okazja. Teraz kupując kolumny głośnikowe MONITOR AUDIO z serii MONITOR, otrzymamy gratis słuchawki ULTRASONE. Promocja trwa do końca lutego 2018 r. lub wyczerpania zapasów.
Yaqin MC-100C w salonie Q21

Yaqin MC-100C w salonie Q21

Kto chce spróbować lampy w swoim systemie, ale jeszcze nie podjął decyzji, może wybrać się na odsłuchy do salonu Q21, który organizuje cykl prezentacji najnowszej lampowej integry Yaqin MC-100C.
Davis Acoustics w dystrybucji Trimex

Davis Acoustics w dystrybucji Trimex

Dodano: 12 grudzień 2018
Od 3 grudnia Trimex jest wyłącznym dystrybutorem na Polskę produktów marki Davis Acoustics. W ofercie firmy znajdują się kolumny z serii Dream, Héritage, Coubert, 30, Balthus, Discover i serii...
Tonsil przejmuje markę Sounddeco. Od dziś Sounddeco by Tonsil

Tonsil przejmuje markę Sounddeco. Od dziś Sounddeco by Tonsil

Dodano: 15 listopad 2018
Tonsil, polski producent nagłośnienia, przejął markę Sounddeco. Dzieki temu uzupełni ofertę, co pozwoli mu na ekspansję na rynku krajowym, a przede wszystkim zagranicznym. Po raz pierwszy oficjalna...
Salon Top Hi-Fi & Video Design teraz także w Białymstoku

Salon Top Hi-Fi & Video Design teraz także w Białymstoku

Dodano: 15 listopad 2018
W Białymstoku rozpoczął działalność nowy salon Top Hi-Fi & Video Design. To już 15. sklep tej ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów audio-video. Zlokalizowany przy ul. Jurowieckiej 19...
Zobacz także
Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Kolumny głośnikowe Q Acoustics Concept 300

Kolumny głośnikowe Q Acoustics Concept 300

Bazując na flagowym modelu Concept 500, Q Acoustics opracował nową konstrukcję, model Concept 300, która właśnie ma swoj...