ELIPSON Moon Alpha 50

ELIPSON Moon Alpha 50

Elipson nie ma takich tradycji jak pozostałe firmy w tym teście, ale nie ma też powodów do kompleksów – może pochwalić się już sporą gromadką gramofonów. Popularność analogu powoduje, że jest miejsce dla nowych firm, które potrafią zaskakiwać wyjątkowymi rozwiązaniami. Specjalną atrakcją tego sezonu jest rodzina gramofonów Essential III Flexi Pro-Jecta, ale Elipson już od dłuższego czasu ma podobne propozycje, chociaż o nieco mniejszym zakresie funkcjonalności. Dwa modele są dostępne w różnych wersjach, z przedwzmacniaczami korekcyjnymi, a nawet z dodatkiem modułu Bluetooth, który u Elipsona ma specjalny sens, bowiem firma oferuje także głośniki bezprzewodowe. W zakresie cenowym 1000–1500 zł Elipson ma dwa modele, ale dystrybutor dostarczył najtańszą konstrukcję - Moon Alpha 50.

Pudło, w które spakowano Alphę 50, jest największe ze wszystkich, chociaż sam gramofon jest dość lekki. Porządne zabezpieczenie transportowe związane jest z tym, że absolutna większość elementów jest już fabrycznie poskładana, nie trzeba nawet siłować się z założeniem pokrywy.

Forma gramofonu Elipson Moon Alpha 50 jest dość oryginalna. Plinta (wykonana z tworzywa) ma zaokrąglone narożniki i jest ustawiona na trapezowym cokole; do jej kształtu dopasowano wysoką pokrywę. Można ponarzekać na zawiasy, wykonane na słabowitych, plastikowych kołeczkach osadzonych w tulejkach – jeżeli nie odchylimy ich wystarczająco daleko, pokrywa może opaść z impetem. Talerz jest metalowy i cienki, ma średnicę 28 cm, wyraźnie mniejszą od płyty.

Na niską krawędź należy założyć, nietypowy przy takiej długości, płaski pasek napędowy. Rolka napędzająca jest pojedyncza, silnik elastycznie zawieszony wewnątrz plinty. Za wybór prędkości obrotowej odpowiada hebelkowy przełącznik, uruchamiający równocześnie obroty. Talerz rusza z impetem, silnik ma wysoki moment obrotowy, pasek w początkowej fazie ślizga się nawet po rolce napędowej.

Główny wyłącznik to element charakterystyczny dla gramofonów Elipsona; skrajne pozycje odpowiadają dwóm prędkościom obrotowym, 45 i 33,3 obr./min.

Główny wyłącznik to element charakterystyczny dla gramofonów Elipsona; skrajne pozycje odpowiadają dwóm prędkościom obrotowym, 45 i 33,3 obr./min.

Ramię (metalowa rurka) gramofonu Elipson Moon Alpha 50 jest krótkie, 8-calowe, główka (z tworzywa) ma typowe, półcalowe mocowanie wkładki. Zawieszenie składa się z kolców opartych w łożyskach oraz pionowego trzpienia, który obraca się względem ramy zintegrowanej z kolumną. To ciekawe rozwiązanie z uwagi na zintegrowany mechanizm anti-skatingu. Na samej górze kolumny znajduje się bowiem maleńkie pokrętło regulujące "napięcie" mechanizmu, a tym samym siłę, z jaką ramię jest przesuwane na zewnątrz płyty.

Producent przekonuje, że gramofon został fabrycznie w pełni skalibrowany i nie ma potrzeby samodzielnej regulacji jakiegokolwiek parametru. W przypadku tego oryginalnego anti-skatingu byłoby to i tak dość trudne - po pierwsze, przy pokrętle nie ma żadnej skali ani punktu odniesienia; po drugie, trudno je ruszyć z miejsca używając rozsądnej siły...

Nawet siłę nacisku igły ustalono w fabryce, co wymusiło transport gramofonu z założonym ciężarkiem przeciwwagi – w celu zabezpieczenia obłożono go piankowym wspornikiem. Codziennym wyzwaniem towarzyszącym obsłudze Alpha 50 będzie czynność opuszczania ramienia. Zainstalowano wyłącznie standardową rączkę zespoloną z główką, a cała reszta należy już do użytkownika, spokoju i precyzji rąk.

Talerz jest metalowy, obowiązkowym elementem jest mata - tutaj filcowa.

Talerz jest metalowy, obowiązkowym elementem jest mata - tutaj filcowa.

Nawet najprostsza, niewytłumiona "winda" byłaby przydatna, choć spotkałem się też z opiniami, że taki sposób obsługi jeszcze bardziej przybliża do mechaniki analogowego świata – ale także do przedwczesnej wymiany igły. W gramofonie Elipson Moon Alpha 50 mamy podstawową wkładkę firmy Ortofon. Model OM5E, jak na cenę gramofonu, to więcej niż dobry wybór. Zamiast zainstalowanego na stałe interkonektu (praktyka powszechna w tym zakresie cenowym), Alpha 50 ma gniazda RCA oraz trzpień uziemiający.

Odsłuch

Elipson Moon Alpha 50 proponuje zupełnie inny "przepis" niż AT-LP3. Neutralność nie jest tu najważniejsza, znacznie większe znaczenie mają emocje, ale uwaga – ci, którzy szukają charyzmatycznego, ciepłego, stereotypowo "analogowego" brzmienia, muszą szukać dalej. A może... posłuchają chociaż przez chwilę Alphy 50 i trochę zmienią preferencje?

Żywość, wręcz spontaniczność, jest tutaj wyjątkowa i czerpie swoją siłę z zakresu średnich tonów, które są przecież w centrum uwagi wielu audiofilów, a tym bardziej miłośników analogu; odmienność polega jednak na tym, że średnica nie jest tutaj elementem spajająco-uspokającym, lecz napędzająco- energetyzującym, a to może się już rozmijać z oczekiwaniami, chociaż może też zainspirować i skłonić do przewartościowania.

Na wyposażeniu jest wkładka Ortofona OM5E – to model często spotykany w gramofonach niskobudżetowych.

Na wyposażeniu jest wkładka Ortofona OM5E - to model często spotykany w gramofonach niskobudżetowych.

Brzmienie naturalne nie musi być przecież okrągłe i grzeczne. Co prawda, gdy brakuje "prawdziwej" dynamiki, a substytutem są podkolorowania, efekty mogą być różne, także różnie ocenianie. Tak czy inaczej, Alphie 50 udaje się grać dobitnie, momentami zadziornie i zawadiacko. Ten charakter jest dość rzadki również dlatego, że jednocześnie staje w opozycji do cyfrowej "techniczności" i sterylności.

Odsuwając na bok nie tylko zrównoważenie, precyzję, ale nawet delikatność, Elipson Moon Alpha 50 znajduje własną drogę, czasami ryzykowną, ale pełną wrażeń. Rozmach wywodzi się z pewnej niedbałości i poluzowania; jest tutaj zarówno "naelektryzowanie", jak i "przydymienie". Można powiedzieć, że to brzmienie rock`n`rollowe, proste i drapieżne, a takich nie mamy wśród gramofonów zbyt wiele.

Radosław Łabanowski

ELIPSON Moon Alpha 50

  • Napęd Paskowy
  • Prędkość obrotowa 33.3/45

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

  • 1 200 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Lekki, ale efektowny. Talerz metalowy, nieskomplikowane ramię.
  • Funkcjonalność: Elektroniczny wybór prędkości obrotowej to w tej cenie rarytas. Niestety, ramię bez najprostszego nawet mechanizmu opuszczania, ograniczony zakres regulacji; fabrycznie w pełni skalibrowany - do uruchomienia wystarczy jedynie założyć pasek napędowy.
  • Brzmienie: Grę prowadzi żywa, bezpośrednia,”nieuczesana” średnica, wspierana przez krótki bas. Więcej emocji niż kultury, adrenaliny niż klimatu, drugiego takiego zawadiaki nie ma w tej cenie.
PRO-JECT RPM 5 Carbon

PRO-JECT
RPM 5 Carbon

Cena: 5 800 zł

REGA Planar 6

REGA
Planar 6

Cena: 6 600 zł

AdFontes gramofon

AdFontes
gramofon

Cena: 6 500 zł

THORENS TD 158

THORENS
TD 158

Cena: 1 200 zł

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio
AdFontes gramofon

AdFontes
gramofon

Śledząc nie tylko nasze Audio Show, ale także wystawy na całym świecie, pławimy się w ofercie sprzętu audio - bogatej ja...