DALI Zensor 7

DALI
Zensor 7

Zespoły głośnikowe

Producent nazywa Zensora 7 "opus magnum" serii Zensor, co jest usprawiedliwione pozycją na jej szczycie, ale dosłownie to nie jest on dziełem wielkim... W skali bezwzględniej to kolumna średniej wielkości; w serii Zensor nie ma już jednak większej, taka jest bowiem koncepcja tej skromnej, lecz wyrazistej grupy produktów - trafić w gust użytkowników, którzy poszukują głośników o nowoczesnym wyglądzie, ale umiarkowanej wielkości.

Tutaj nie są bite żadne rekordy, nie ma miejsca na prężenie muskułów, trzeba za to zaprojektować elegancki detal i dokładnie go wykonać. Kontakt organoleptyczny z Zensorami usatysfakcjonuje tych, którzy lubią skandynawską, nieprzeładowaną, ale smaczną stylistykę. Jednocześnie producent wyszedł naprzeciw modzie na "piano black", czarny błyszczący front dotyczy wersji zarówno wykończonej (na pozostałych powierzchniach obudowy) czarną folią ("black ash"), jak też imitacją jasnego dębu.

Trzecia wersja jest w całości biała (również tutaj front jest lakierowany na wysoki połysk). Taka opcja zdobywa powoli popularność również w Polsce, a kolumny Dali Zensor 7 stwarzają bardzo dobrą okazję, aby się do niej przekonać - pozostałe elementy designu świetnie pasują do koloru białego, w tym, charakterystyczne dla Dali, brązowe membrany przetworników nisko- -średniotonowych.

Od strony elektroakustycznej Dali Zensor 7 są jednak konwencjonalne, w tej serii nie są stosowane "hybrydowe" (kopułkowo-wstęgowe) moduły wysokotonowe Dali, a "tylko" same kopułki wysokotonowe (jedwabne, 25-mm). Zensor 7 to konstrukcja wyglądająca na dwuipółdrożną, ale z informacji producenta wynika, że jest jeszcze prostsza - dwudrożna, chociaż z tandemem przetworników nisko-średniotonowych, jednak tak samo filtrowanych. Membrany z włókna drzewnego "uwiarygadnia" wspomniane ich zabarwienie - na brązowo. Pracują we wspólnej komorze bas-refleks, z otworem widocznym na przedniej ściance.

Odsłuch

Chociaż dźwięk sam w sobie wcale nie jest żałośnie spokojny, to na pewno uspokaja, nasz słuch nie szwankuje i odbiera pełne spektrum częstotliwościowe, zwłaszcza w zakresie wysokich tonów. Dali otwierają górę pasma, generują dużo oddechu i drobnych detali, za to "cieniują" wyższy środek.

Na tle ogólnej średniej wysokie tony są wyeksponowane, lecz nie w sposób dokuczliwy - na żadnym nagraniu ich aktywność nie była problematyczna, właśnie dzięki delikatniejszemu prowadzeniu w niższym podzakresie, co zresztą jest charakterystyczne dla kolumn Dali.

Otwarta, ale nieagresywna góra nie jest też obszarem wydarzeń bardzo dynamicznych i "naturalistycznych", blachy perkusji nie mają masy, uderzenia mogą być szybkie, ale i tak są złagodzone. Za to wybrzmienia - długie i "rozdrobnione"; góra nie jest tak bogata, rozdzielcza i przejrzysta jak z najlepszych kolumn Dali, w których pracują wysokotonowe "hybrydy" kopułkowo-wstęgowe, ale - jak słychać - dobra jedwabna kopułka (jedyna w tym teście!), elegancko dostrojona, zawsze może zapewnić dobre, przyjemne i przyjazne brzmienie.

Wysokie tony zwinnie i różnorodnie "cykają" na tle przyciemnionego górnego środka, wokale są trochę ocieplone, ale instrumenty strunowe mają odpowiedni blask. Udało się nasycić dolny środek, co w tak małych kolumnach wcale nie jest regułą, zachowując wciąż umiar i ogólną delikatność.

Dali Zensor 7 też grają "grzecznie", ale to wyraźnie inna grzeczność niż z PSB; tutaj brzmienie również nie jest ofensywne, lecz więcej słychać - z dystansu, bez bliskiego pierwszego planu, dzięki czystości oraz właśnie wycofaniu dźwięków, które trafiałyby w zakres największej czułości naszego słuchu i przykrywały sąsiednie. Dali Zensor 7 grają żywo, ale nie żywiołowo, wyraźnie, lecz trzymają się daleko od ostrości.

Dźwięk jest efektowny przez lekkie wykonturowanie, przez zaznaczenie zarówno wysokotonowych detali, jak i soczystości basu, ale bez tendencyjnego rozjaśnienia czy pogrubienia - jest w tym trochę "komercyjności", nie ma wulgarności.

Brzmienie Dali Zensor 7 jest obliczone na dużą popularność, ale nawet jeżeli Dali mają się podobać "masom", to przy założeniu, że te "masy" mają dobry gust. W dodatku wszystkim chyba musi się spodobać stereofonia, jaką kreują - scena jest szeroka i wyraźnie zaznacza skraje pasma; zabawa w pełną gradację planów i dokładne lokalizacje zaczyna się na wyższym pułapie cenowym, ale Dali daje nam przynajmniej swobodny, szerokopasmowy i lekkostrawny dźwięk.

Moc natury

Firma Dali od dawna stosuje w swoich przetwornikach membrany przede wszystkim z materiałów naturalnych -w przetwornikach niskotonowych, nisko-średniotonowych i średniotonowych z celulozy oraz włókna drzewnego, w kopułkach wysokotonowych -z jedwabiu (tylko wstęgowe superwysokotonowe mają membrany z folii aluminiowej -zastosowanie innego materiału raczej nie wchodzi w grę).

Celuloza i jedwab to materiały preferowane nie tylko przez Dali, sporo firm szuka coraz lepszego brzmienia na drodze ich udoskonalania, niechętnie sięgając po metale, materiały syntetyczne i kompozytowe. Wynika to z przekonania, popartego doświadczeniem, że każdy materiał, nawet parametrycznie najdoskonalszy, ma swoje własne brzmienie, a brzmienie celulozy i jedwabiu jest generalnie łagodniejsze i lepiej przyswajalne. Ma to związek ze strukturą tych materiałów, która pozwala na rozproszenie rezonansów własnych, ale też w sposób specyfi czny, przez co występujące podbarwienia nie są dla naszego ucha specjalnie dokuczliwe.

Andrzej Kisiel

Parametry

DALI Zensor 7

 • Produkowany Tak
 • Moc [W] 30-150
 • Wymiary [cm]* 98 x 20,5 x 31
 • Rodzaj głośników W
 • Efektywność [dB] 87
 • Impedancja (Ω)** 4
 • * Wymiary: wys./szer./gł.
 • ** W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Laboratorium

Charakterystyka przetwarzania ułożona jest nie "pod linijkę", ale trochę w kierunku krzywych czułości słuchu, z dość swobodnym wyeksponowaniem wysokich tonów, przy lekkim osłabieniu "górnego środka".

Jednak już powyżej 1 kHz krzywe mierzone pod różnymi kątami trochę się rozchodzą, co ma związek z działaniem dwóch przetworników nisko-średniotonowych (Zensor 7 to układ dwudrożny, a nie dwuipółdrożny), obniżenie jest największe na osi +7 st. (do góry, tam przesunięcie fazy między obydwoma przetwornikami jest największe), z kolei w zakresie wysokich tonów nawet pod kątem 15 st. (w płaszczyźnie poziomej) nie widać praktycznie żadnej straty, dopiero pod kątem 30 st. wcześniejsza górka przy 15 kHz topnieje do poziomu z zakresu średnio- wysokotonowego.

I to właśnie jest metoda Dali - przygotować kolumny do ustawienia równoległego (wówczas będziemy znajdować się na osi ok. 30 st.). W zakresie niskotonowym spadek

Podstawowe dane

 • 3 800 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Apetyczne wzornictwo, mieszanka skandynawskiej prostoty i gustownych, firmowych dodatków Dali. Trzy wersje kolorystyczne. Układ dwudrożny, ale z dwoma 18-cm nisko-średniotonowymi.
 • Laboratorium: Łatwa impedancja (6 omów i niewielka zmienność) wraz z wysoką czułością (87 dB) tworzy „przyjazne” towarzystwo dla każdego wzmacniacza. Charakterystyka przetwarzania z lekko wyeksponowanymi skrajami pasma.
 • Brzmienie: Otwarta, detaliczna, jednocześnie delikatna góra pasma, soczysty bas bez brutalności, środek z dystansu, ale z dobrą plastycznością, szeroka scena. Miłe brzmienie na różne okazje.
T+A Criterion S 2100 CTL

T+A
Criterion S 2100 CTL

Cena: 30 000 zł

ELAC Adante AF-61

ELAC
Adante AF-61

Cena: 27 000 zł

DYNAUDIO Contour 30

DYNAUDIO
Contour 30

Cena: 29 900 zł

DAVONE Solo

DAVONE
Solo

Cena: 26 900 zł

Zobacz także
Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

ELAC
Adante AF-61

ELAC Adante AF-61

"Wraz z Adante staramy się zaproponować doskonałą jakość w nowym zakresie ceny." "Adante z pewnością zredefiniuje twój p...