Gramofony analogowe - jak odtwarzać winyle w XXI wieku?

Stereo, gramofony analogowe

Rosnąca popularność płyt winylowych doczekała się odpowiedzi ze strony nowoczesnych technologii. Nowa generacja adapterów analogowych pozwala cieszyć się klasycznym brzmieniem winyli także poza domem.

Renesans czarnej płyty

Gdy w 1983 roku firmy Sony i Philips jako pierwsze wprowadziły na rynek płyty CD, wydawało się, że winyle będą stopniowo odchodzić do lamusa. W ciągu zaledwie kilku lat sprzedaż płyt winylowych załamała się, po czym wycofano je z masowej produkcji. Paradoksalnie jednak możliwe, że postęp technologiczny surowiej obejdzie się z płytami kompaktowymi, których sprzedaż gwałtownie spada ze względu na rosnącą popularność muzyki z serwisów cyfrowych. Tymczasem, pod koniec pierwszej dekady XXI wieku nastąpił niespodziewany renesans winyli.

Sprzedaż płyt winylowych systematycznie rośnie, osiągając rekordowe wyniki od czasu schyłku na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Po winyle sięgają już nie tylko melomani przekonani o niepowtarzalności ciepłego brzmienia i wyższej jakości dźwięku takich nagrań czy osoby zafascynowane kulturą didżejską. Czarne płyty stają się popularnym prezentem zarówno dla osób z sentymentem wspominających XX wiek, jak i ludzi młodych, którzy nie pamiętają czasów, gdy muzykę odtwarzano z gramofonu.

Moda na retro wydaje się istotnym wyjaśnieniem fenomenu, że aż 70% nabywców płyt winylowych w Stanach Zjednoczonych ma poniżej 35 lat. W dobie wirtualności i galopujących zmian materialność płyty z grafikami w dużym formacie, jej charakterystyczne brzmienie i cały rytuał związany z puszczaniem muzyki z winyli zyskują coraz więcej zwolenników.

Gramofony analogowe - stare i nowe

Wraz z płytami winylowymi do łask wraca gramofon. Dużym zainteresowaniem cieszą się tak używane, jak i nowe gramofony analogowe. Wybór takiego urządzenia nie jest jednak sprawą prostą, dlatego warto najpierw określić oczekiwania i budżet, a następnie zasięgnąć porady specjalisty. Przede wszystkim należy upewnić się, czy sprzęt audio, którym dysponujemy, ma wzmacniacz z wejściem pozwalającym podłączyć gramofon (phono). Jeśli nie, będziemy potrzebować przedwzmacniacza, który sygnał z wkładki gramofonowej przekształca na sygnał liniowy (phono stage).

Zdaniem części audiofilów specjalistów osobny dobór przedwzmacniacza, zestawu audio i gramofonu pozwoli w przyszłości łatwiej wymienić któryś z elementów na lepszy. Z drugiej strony, dla osób zaczynających przygodę z winylami i szukających dobrych rozwiązań w przystępnej cenie lepszym wyjściem może okazać się na przykład gramofon z wbudowanym przedwzmacniaczem. Oczywiście, to jedynie pierwsza z wielu decyzji, które musimy podjąć przy zakupie.

Gramofony dzielą się na manualne, półautomatyczne i automatyczne (w zależności od zastosowanej w nich automatyki) oraz bezpośrednie i paskowe (w zależności od rodzaju napędu). Wreszcie, istotnymi elementami adaptera analogowego są ramię, a przede wszystkim wkładka z igłą - "serce" gramofonu mające duży wpływ na jakość dźwięku.

Technologia w hołdzie tradycji

Zaletą nowej generacji automatycznych gramofonów analogowych jest połączenie klasycznego brzmienia z możliwościami oferowanymi przez technologie cyfrowe. Ponieważ rynek dynamicznie się rozwija, producenci dostarczają kompleksowe rozwiązania w tym zakresie.

Takie gramofony często nie wymagają już przedwzmacniaczy, bo posiadają wbudowany wzmacniacz wewnętrzny z korektą dźwięku. Ponadto mają wejście USB i umożliwiają przegrywanie płyty winylowej na komputer. Jeśli zależy nam na najwyższej jakości konwertowanego nagrania i zachowaniu charakterystycznego brzmienia, warto zorientować się, jaki format zapisu plików umożliwia sprzęt.

Pliki o wysokiej rozdzielczości i wyższej jakości dźwięku - na przykład WAV czy FLAC - zajmują więcej miejsca, jednak postęp technologii sprawia, że urządzenia elektroniczne dysponują pamięcią pozwalającą na przechowywanie i odtwarzanie wielu takich plików. Co więcej, pojawiają się również nowe formaty zapisu mające polepszyć jakość dźwięku i możliwie najdokładniej odzwierciedlić analogowy oryginał - przykładem może być format DSD (Direct Stream Digital) stosowany w gramofonach firmy Sony.

Nowoczesne gramofony analogowe to idealna propozycja zarówno dla tych, którzy chcą zabezpieczyć swoją kolekcję winyli, jak i melomanów chcących cieszyć się ukochanym brzmieniem nie tylko w domu, ale także w samochodzie lub podczas spacerów czy aktywności fizycznej.

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu