Czy współczesne gramofony analogowe są lepsze od poprzedników sprzed np. 10-20 lat?

Czy współczesne gramofony analogowe są lepsze od poprzedników sprzed np. 10-20 lat?

Stereo, gramofony analogowe

Część konstrukcji sprzed nawet kilkudziesięciu lat wciąż jest dla wielu melomanów szczytem techniki gramofonowej, a wiele firm w nowych urządzeniach stara się do tych konstrukcji nawiązać.

Z drugiej strony, dzięki nowym materiałom, szlachetnym gatunkom stali, aluminium oraz akrylowi, a także dopracowaniu zawieszeń magnetycznych, powstało wiele znakomitych nowych rozwiązań, które kiedyś byłyby niemożliwe do stworzenia. Znacznie podniósł się średni poziom jakości gramofonów.

W tym sensie rzeczywiście nowe konstrukcje są zazwyczaj lepsze od starszych, ponieważ na niskich i średnich pułapach cenowych nowe rozwiązania przebijają starsze pod wieloma względami. Na rynku obecna jest też grupa producentów proponujących urządzenia w granicach 100 000 - 150 000 USD, których dźwięk jest tak dobry, że żaden ze starszych gramofonów nie ma najmniejszych szans na to, żeby się do niego choćby zbliżyć.

Na zdjęciu: Gramofon TEAC TN-300

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj