Na jakiej zasadzie działają kolumny z głośnikami niskotonowymi na bocznej ściance, jakie są zalety i wady takiego ustawienia?

Na jakiej zasadzie działają kolumny z głośnikami niskotonowymi na bocznej ściance, jakie są zalety i wady takiego ustawienia?

Audio, zespoły głośnikowe

Ideą przyświecającą konstruktorom tego typu układów jest jednoczesne ograniczenie szerokości przedniej ścianki i zastosowanie dużego głośnika niskotonowego - który na wąskiej przedniej ściance by się nie zmieścił.

Wąska przednia ścianka jest dość powszechnie (chociaż nie do końca słusznie i bez zrozumienia problemu) uważana z korzystną akustycznie, bo poprawia rozpraszanie średnich częstotliwości, a duże głośniki niskotonowe, mimo coraz większych możliwości głośników o umiarkowanych średnicach, wciąż potrafią najwięcej w zakresie najniższych częstotliwości.

Zainstalowanie głośnika niskotonowego na bocznej ściance jako cel sam w sobie nie ma wielkiego sensu, wiąże się raczej z pewnymi akustycznymi problemami, które dobry konstruktor potrafi jednak rozwiązać. Wykorzystuje się tutaj, podobnie jak w działaniu subwooferów, zjawisko wszechkierunkowego promieniowania niskich częstotliwości (częstotliwości, których fale są znacznie dłuższe od średnicy głośnika i wymiarów ścianki, na której jest zainstalowany).

Głośnik nie kieruje więc energii na bok, fala przybiera kształt kulisty i dociera do słuchacza zarówno od strony głośnika, jak i poprzez odbicia od ścian pomieszczenia. W takim układzie ważne jest, aby ustalić dostatecznie niską częstotliwość podziału między głośnikiem niskotonowym a średniotonowym - aby nie wprowadzić tego pierwszego w zakres częstotliwości promieniowanych już bardziej skupioną wiązką.

Zdjęcie: dolny głośnik niskotonowy (zespół głośnikowy Focal UTOPIA III MAESTRO)

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Zobacz także
Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj