Wąska przednia ścianka jest dość powszechnie (chociaż nie do końca słusznie i bez zrozumienia problemu) uważana z korzystną akustycznie, bo poprawia rozpraszanie średnich częstotliwości, a duże głośniki niskotonowe, mimo coraz większych możliwości głośników o umiarkowanych średnicach, wciąż potrafią najwięcej w zakresie najniższych częstotliwości.
Zainstalowanie głośnika niskotonowego na bocznej ściance jako cel sam w sobie nie ma wielkiego sensu, wiąże się raczej z pewnymi akustycznymi problemami, które dobry konstruktor potrafi jednak rozwiązać. Wykorzystuje się tutaj, podobnie jak w działaniu subwooferów, zjawisko wszechkierunkowego promieniowania niskich częstotliwości (częstotliwości, których fale są znacznie dłuższe od średnicy głośnika i wymiarów ścianki, na której jest zainstalowany).
Głośnik nie kieruje więc energii na bok, fala przybiera kształt kulisty i dociera do słuchacza zarówno od strony głośnika, jak i poprzez odbicia od ścian pomieszczenia. W takim układzie ważne jest, aby ustalić dostatecznie niską częstotliwość podziału między głośnikiem niskotonowym a średniotonowym - aby nie wprowadzić tego pierwszego w zakres częstotliwości promieniowanych już bardziej skupioną wiązką.
Zdjęcie: dolny głośnik niskotonowy (zespół głośnikowy Focal UTOPIA III MAESTRO)