Na jakiej zasadzie działają kolumny z głośnikami niskotonowymi na bocznej ściance, jakie są zalety i wady takiego ustawienia?

Audio, zespoły głośnikowe

Ideą przyświecającą konstruktorom tego typu układów jest jednoczesne ograniczenie szerokości przedniej ścianki i zastosowanie dużego głośnika niskotonowego - który na wąskiej przedniej ściance by się nie zmieścił.

Wąska przednia ścianka jest dość powszechnie (chociaż nie do końca słusznie i bez zrozumienia problemu) uważana z korzystną akustycznie, bo poprawia rozpraszanie średnich częstotliwości, a duże głośniki niskotonowe, mimo coraz większych możliwości głośników o umiarkowanych średnicach, wciąż potrafią najwięcej w zakresie najniższych częstotliwości.

Zainstalowanie głośnika niskotonowego na bocznej ściance jako cel sam w sobie nie ma wielkiego sensu, wiąże się raczej z pewnymi akustycznymi problemami, które dobry konstruktor potrafi jednak rozwiązać. Wykorzystuje się tutaj, podobnie jak w działaniu subwooferów, zjawisko wszechkierunkowego promieniowania niskich częstotliwości (częstotliwości, których fale są znacznie dłuższe od średnicy głośnika i wymiarów ścianki, na której jest zainstalowany).

Głośnik nie kieruje więc energii na bok, fala przybiera kształt kulisty i dociera do słuchacza zarówno od strony głośnika, jak i poprzez odbicia od ścian pomieszczenia. W takim układzie ważne jest, aby ustalić dostatecznie niską częstotliwość podziału między głośnikiem niskotonowym a średniotonowym - aby nie wprowadzić tego pierwszego w zakres częstotliwości promieniowanych już bardziej skupioną wiązką.

Zdjęcie: dolny głośnik niskotonowy (zespół głośnikowy Focal UTOPIA III MAESTRO)

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu