Na jakiej zasadzie działają kolumny z głośnikami niskotonowymi na bocznej ściance, jakie są zalety i wady takiego ustawienia?

Na jakiej zasadzie działają kolumny z głośnikami niskotonowymi na bocznej ściance, jakie są zalety i wady takiego ustawienia?

Audio, zespoły głośnikowe

Ideą przyświecającą konstruktorom tego typu układów jest jednoczesne ograniczenie szerokości przedniej ścianki i zastosowanie dużego głośnika niskotonowego - który na wąskiej przedniej ściance by się nie zmieścił.

Wąska przednia ścianka jest dość powszechnie (chociaż nie do końca słusznie i bez zrozumienia problemu) uważana z korzystną akustycznie, bo poprawia rozpraszanie średnich częstotliwości, a duże głośniki niskotonowe, mimo coraz większych możliwości głośników o umiarkowanych średnicach, wciąż potrafią najwięcej w zakresie najniższych częstotliwości.

Zainstalowanie głośnika niskotonowego na bocznej ściance jako cel sam w sobie nie ma wielkiego sensu, wiąże się raczej z pewnymi akustycznymi problemami, które dobry konstruktor potrafi jednak rozwiązać. Wykorzystuje się tutaj, podobnie jak w działaniu subwooferów, zjawisko wszechkierunkowego promieniowania niskich częstotliwości (częstotliwości, których fale są znacznie dłuższe od średnicy głośnika i wymiarów ścianki, na której jest zainstalowany).

Głośnik nie kieruje więc energii na bok, fala przybiera kształt kulisty i dociera do słuchacza zarówno od strony głośnika, jak i poprzez odbicia od ścian pomieszczenia. W takim układzie ważne jest, aby ustalić dostatecznie niską częstotliwość podziału między głośnikiem niskotonowym a średniotonowym - aby nie wprowadzić tego pierwszego w zakres częstotliwości promieniowanych już bardziej skupioną wiązką.

Zdjęcie: dolny głośnik niskotonowy (zespół głośnikowy Focal UTOPIA III MAESTRO)

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio