Co to jest głośnik koncentryczny?

Co to jest głośnik koncentryczny?

Audio, zespoły głośnikowe

Typowy wielodrożny zespół głośnikowy składa się z kilku przetworników, obsługujących różne zakresy częstotliwości, ulokowanych w różnych miejscach przedniej ścianki.

Ze względu na najlepsze charakterystyki kierunkowe, głośnik wysokotonowy powinien znajdować się jak najbliżej (nisko)średniotonowego. Rozwiązanie pod tym względem idealne polega na pełnym zintegrowaniu przetworników. Głośnik wysokotonowy, dzięki małej średnicy swojej membrany, a także dzięki możliwemu zminiaturyzowaniu jego układu magnetycznego poprzez zastosowanie silnego magnesu neodymowego, może zostać wprowadzony w środek konstrukcji głośnika (nisko)średniotonowego, i promieniować poprzez dokładnie dopasowany otwór w centrum jego membrany.

Obydwa głośniki są jednak zasilane oddzielnie, sygnałami prowadzonymi z niezależnych filtrów zwrotnicy - tak jak w typowym zespole głośnikowym o rozsuniętych przetwornikach. Podstawowe zalety takiego układu są dwie - po pierwsze obydwa przetworniki kreują punktowe źródło dźwięku, po drugie ich centra akustyczne znajdują się w takiej samej odległości od słuchacza, i to niezależnie od kierunku, z jakiego układ koncentryczny jest obserwowany.

Skutkiem tego charakterystyki kierunkowe są szersze i podobne we wszystkich płaszczyznach. Nie ma jednak róży bez kolców - w większości układów koncentrycznych (ale w sumie nie jest ich wiele, specjalizuje się w tym tylko kilka firm) sam głośnik wysokotonowy nie działa w tak dogodnych warunkach, jak choćby tradycyjnie zamontowany na przedniej ściance, bo znajduje się w głębi stożka membrany głośnika (nisko)średniotonowego, i jego własne charakterystyki są najczęściej obciążone pewnymi nierównomiernościami. Coś za coś.

Zdjęcie: Cabasse Baltic Evolution II+Santorin 30

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio