Co to jest głośnik koncentryczny?

Audio, zespoły głośnikowe

Typowy wielodrożny zespół głośnikowy składa się z kilku przetworników, obsługujących różne zakresy częstotliwości, ulokowanych w różnych miejscach przedniej ścianki.

Ze względu na najlepsze charakterystyki kierunkowe, głośnik wysokotonowy powinien znajdować się jak najbliżej (nisko)średniotonowego. Rozwiązanie pod tym względem idealne polega na pełnym zintegrowaniu przetworników. Głośnik wysokotonowy, dzięki małej średnicy swojej membrany, a także dzięki możliwemu zminiaturyzowaniu jego układu magnetycznego poprzez zastosowanie silnego magnesu neodymowego, może zostać wprowadzony w środek konstrukcji głośnika (nisko)średniotonowego, i promieniować poprzez dokładnie dopasowany otwór w centrum jego membrany.

Obydwa głośniki są jednak zasilane oddzielnie, sygnałami prowadzonymi z niezależnych filtrów zwrotnicy - tak jak w typowym zespole głośnikowym o rozsuniętych przetwornikach. Podstawowe zalety takiego układu są dwie - po pierwsze obydwa przetworniki kreują punktowe źródło dźwięku, po drugie ich centra akustyczne znajdują się w takiej samej odległości od słuchacza, i to niezależnie od kierunku, z jakiego układ koncentryczny jest obserwowany.

Skutkiem tego charakterystyki kierunkowe są szersze i podobne we wszystkich płaszczyznach. Nie ma jednak róży bez kolców - w większości układów koncentrycznych (ale w sumie nie jest ich wiele, specjalizuje się w tym tylko kilka firm) sam głośnik wysokotonowy nie działa w tak dogodnych warunkach, jak choćby tradycyjnie zamontowany na przedniej ściance, bo znajduje się w głębi stożka membrany głośnika (nisko)średniotonowego, i jego własne charakterystyki są najczęściej obciążone pewnymi nierównomiernościami. Coś za coś.

Zdjęcie: Cabasse Baltic Evolution II+Santorin 30

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu