Dlaczego głośniki tubowe są często spotykane w kolumnach profesjonalnych, a rzadko w przeznaczonych do użytku domowego?

Dlaczego głośniki tubowe są często spotykane w kolumnach profesjonalnych, a rzadko w przeznaczonych do użytku domowego?

Audio, zespoły głośnikowe

Podstawową zaletą głośników tubowych jest ich wysoka efektywność - czyli wysoka sprawność energetyczna, korzystny stosunek użytecznej energii oddanej (akustycznej) do energii dostarczonej (elektrycznej).

W instalacjach profesjonalnych, zwłaszcza w przypadku nagłaśniania dużych przestrzeni, oszczędność energii i natężenie dźwięku ma oczywiście zasadnicze znaczenie, a sama jego jakość (oceniana w kategoriach audiofilskich, a nie potrzeb uczestnika koncertu rockowego) drugorzędne.

Głośniki tubowe mają też silnie ukierunkowaną wiązkę promieniowania, dzięki czemu można ich dźwięk kierować w określone miejsca, a za pomocą instalacji wielogłośnikowych zapewnić równomierne nagłośnienie dużych przestrzeni. Wysoka efektywność tub stwarza jednak pokusę ich stosowania również w systemach audiofilskich, i to tych najbardziej wysublimowanych - opartych na pracy wzmacniaczy lampowych o niskiej mocy wyjściowej.

Ale tylko nieliczne najlepsze, egzotyczne i kosztowne głośniki i kolumny tubowe osiągają na tyle wysoki poziom neutralności, aby ostatecznie jakość brzmienia nie została zdeterminowana przez podbarwienia charakterystyczne dla tego rodzaju przetworników.

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Zobacz także
Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio