Dlaczego głośniki tubowe są często spotykane w kolumnach profesjonalnych, a rzadko w przeznaczonych do użytku domowego?

Dlaczego głośniki tubowe są często spotykane w kolumnach profesjonalnych, a rzadko w przeznaczonych do użytku domowego?

Audio, zespoły głośnikowe

Podstawową zaletą głośników tubowych jest ich wysoka efektywność - czyli wysoka sprawność energetyczna, korzystny stosunek użytecznej energii oddanej (akustycznej) do energii dostarczonej (elektrycznej).

W instalacjach profesjonalnych, zwłaszcza w przypadku nagłaśniania dużych przestrzeni, oszczędność energii i natężenie dźwięku ma oczywiście zasadnicze znaczenie, a sama jego jakość (oceniana w kategoriach audiofilskich, a nie potrzeb uczestnika koncertu rockowego) drugorzędne.

Głośniki tubowe mają też silnie ukierunkowaną wiązkę promieniowania, dzięki czemu można ich dźwięk kierować w określone miejsca, a za pomocą instalacji wielogłośnikowych zapewnić równomierne nagłośnienie dużych przestrzeni. Wysoka efektywność tub stwarza jednak pokusę ich stosowania również w systemach audiofilskich, i to tych najbardziej wysublimowanych - opartych na pracy wzmacniaczy lampowych o niskiej mocy wyjściowej.

Ale tylko nieliczne najlepsze, egzotyczne i kosztowne głośniki i kolumny tubowe osiągają na tyle wysoki poziom neutralności, aby ostatecznie jakość brzmienia nie została zdeterminowana przez podbarwienia charakterystyczne dla tego rodzaju przetworników.

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Zobacz także
Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj