Jakie właściwości mają magnesy neodymowe?

Audio, zespoły głośnikowe

Magnesy neodymowe są po pierwsze silniejsze od typowych, ferrytowych, więc mogą zapewnić odpowiednią wartość strumienia magnetycznego w szczelinie (czyli "siłę") przy mniejszych wymiarach. Już to samo jest zaletą zwłaszcza w konstrukcji głośników wysokotonowych, których zewnętrzne wymiary determinuje właśnie wielkość magnesu a nie membrany, a które powinny znajdować się możliwie najbliżej głośnika (nisko)średniotonowego - a w skrajnym przypadku, w układach koncentrycznych, znajdują się wewnątrz niego.

Magnesy neodymowe w formie kubkowych układów magnetycznych mają właściwości samoekranujące - ale w dobie wyświetlaczy plazmowych i ciekłokrystalicznych, niewrażliwych na pole magnetyczne, kwestia ekranowania ma mniejsze znaczenie.

Magnesy neodymowe wytwarzają też bardziej jednorodne pole w szczelinie, i stąd zniekształcenia mogą być niższe.. pod warunkiem, że neodym nie zostanie narażony na działanie zbyt wysokich temperatur - jest na to bardziej wrażliwy, niż magnes ferrytowy.

Magnesy neodymowe są kosztowniejsze niż ferrytowe, stąd spotykane są częściej w głośnikach wysokotonowych. Nie należy jednak szukać kolumn pod kątem typów zastosowanych w nich magnesów - wiele mistrzowskich konstrukcji posługuje się wyłącznie ferrytowymi.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu