Co to są charakterystyki kierunkowe?

Co to są charakterystyki kierunkowe?

Audio, zespoły głośnikowe

Głośnik czy zespół głośnikowy nie promieniuje w taki sam sposób we wszystkich kierunkach - nie tylko, że w określonym kierunku, najczęściej na wprost, "gra najgłośniej", ale i częstotliwościowa charakterystyka przetwarzania zmienia się wraz ze zmianą kierunku.

Konstruktor zespołu głośnikowego ustala najlepszą, zwykle bliską liniowej charakterystykę przetwarzania na wybranej "osi głównej", a poza tą osią musi zgodzić się na inny, dalszy od doskonałości przebieg charakterystyk. Ale nawet jeżeli słuchacz znajduje się na osi głównej, to charakterystyki promieniowane pod innymi kątami nie pozostają bez znaczenia - bowiem do słuchacza dociera nie tylko promieniowanie bezpośrednie, ale również fale odbite, dlatego przyzwoity przebieg charakterystyk przetwarzania również pod innymi kątami, zwłaszcza niedalekimi osi głównej, ma znaczenie dla ostatecznego wrażenia brzmieniowego.

W naszym laboratorium pokazujemy więc charakterystyki zmierzone na osiach 0 stopni (oś główna), 15 i 30 stopni w płaszczyźnie poziomej ("na bok", ale na tej samej wysokości, co oś główna) i 7 stopni poniżej i powyżej osi głównej.

Charakterystyki te formalnie rzecz ujmując nie są jednak "charakterystykami kierunkowymi", ale częstotliwościowymi charakterystykami przetwarzania ustalonymi na różnych osiach (kierunkach). "Prawdziwe" charakterystyki kierunkowe pokazuje się jako w formie rodziny charakterystyk ciśnienia dla wybranych częstotliwości w funkcji kąta (biegunowy układ współrzędnych).

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj