Czym różnią się technologie LCD i DLP stosowane w projektorach?

Video

W LCD światło, generowane przez mocną lampę, jest rozszczepiane na trzy kolory podstawowe (czerwony, zielony i niebieski) przy pomocy dwubarwnych luster. Po rozszczepieniu każda z trzech składowych jest filtrowana przez niezależne matryce LCD.

Ciekłokrystaliczne matryce sterowane są procesorem i pobudzane odpowiednim napięciem co powoduje, że przepuszczają światło bądź się 'zamykają'. Po przejściu przez panele LCD trzy kolory trafiają do pryzmatu, gdzie są syntezowane i wysyłane do układu optycznego. DLP jest skrótem od Digital Light Processing.

W odniesieniu do tej technologii używa się również określenia DMD oznaczającego Digital Micromirror Device. Sercem tego systemu jest procesor, na którym zamontowane zostały setki tysięcy lub wręcz miliony (zależnie od rozdzielczości) lusterek. Zwierciadła są ruchome, stopień odchylenia każdego z nich zależny jest od sygnału wejściowego (np. oglądanego filmu). W lusterka świeci lampa, ilość odbitego światła ściśle jest więc zależna od liczby i stopnia odchylenia zwierciadeł.

Pomiędzy lampami a DMD kręci się koło zawierające podstawowe kolory (RGB). Tak 'pokolorowane' sygnały trafiają do układu optycznego. Podobnie jak w telewizorach, LCD gwarantuje wysoką jasność, natomiast DLP lepszą czerń, ale wymaga zaciemnienia pokoju.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu