Czym różnią się technologie LCD i DLP stosowane w projektorach?

Czym różnią się technologie LCD i DLP stosowane w projektorach?

Video

W LCD światło, generowane przez mocną lampę, jest rozszczepiane na trzy kolory podstawowe (czerwony, zielony i niebieski) przy pomocy dwubarwnych luster. Po rozszczepieniu każda z trzech składowych jest filtrowana przez niezależne matryce LCD.

Ciekłokrystaliczne matryce sterowane są procesorem i pobudzane odpowiednim napięciem co powoduje, że przepuszczają światło bądź się 'zamykają'. Po przejściu przez panele LCD trzy kolory trafiają do pryzmatu, gdzie są syntezowane i wysyłane do układu optycznego. DLP jest skrótem od Digital Light Processing.

W odniesieniu do tej technologii używa się również określenia DMD oznaczającego Digital Micromirror Device. Sercem tego systemu jest procesor, na którym zamontowane zostały setki tysięcy lub wręcz miliony (zależnie od rozdzielczości) lusterek. Zwierciadła są ruchome, stopień odchylenia każdego z nich zależny jest od sygnału wejściowego (np. oglądanego filmu). W lusterka świeci lampa, ilość odbitego światła ściśle jest więc zależna od liczby i stopnia odchylenia zwierciadeł.

Pomiędzy lampami a DMD kręci się koło zawierające podstawowe kolory (RGB). Tak 'pokolorowane' sygnały trafiają do układu optycznego. Podobnie jak w telewizorach, LCD gwarantuje wysoką jasność, natomiast DLP lepszą czerń, ale wymaga zaciemnienia pokoju.

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj