Amplitunery Yamaha z serii RX-Ax8

Yamaha przedstawiła nową serię amplitunerów AVENTAGE na 2018 r. Urządzenia, w serii jest ich pięć, są oznaczone symbolem RX-Ax80. Tworzą ją modele MusicCast: RX-A680, RX-A880, RX-A1080, RX-A2080 i RX-A3080.

Dodano: 16 maj 2018

Wspólnymi elementami amplitunerów są m.in. kompatybilność z systemem multiroom MusicCast i jego najnowszą funkcją MusicCast Surround, a także wsparcie formatów Dolby Atmos® i DTS:X™. Elementem wyróżniającym bardziej zaawansowane modele jest technologia Surround:AI.

Yamaha RX-Ax80 oraz technologia Surround:AI

Technologia Surround:AI jest dostępna w niemal wszystkich urządzeniach z serii RX-Ax80 (oprócz RX-A680 i RX-A880), a jej zadaniem jest analiza odtwarzanych materiałów i optymalizacja generowanych efektów przestrzennych w czasie rzeczywistym. Surround:AI skupia się na elementach dźwiękowych takich jak dialogi, muzyka w tle, dźwięki otoczenia i efekty dźwiękowe, a następnie tworzy realistyczne efekty.

W tym wszystkim pomaga kompatybilność urządzeń z formatami przestrzennymi Dolby Atmos® i DTS:X™, które w przypadku modeli MusicCast RX-A3080, MusicCast RX-A2080 i MusicCast RX-A1080 dodatkowo są wspomagane przez udoskonalony układ Cinema DSP HD3 (nowe algorytmy przetwarzania sygnału i trzy zestawy wysokowydajnych procesorów).

Czytaj również testy amplitunerów AV Yamaha

Yamaha MusicCast RX-A680

Yamaha MusicCast RX-A680

Yamaha MusicCast RX-A680 - tylna ścianka

Yamaha MusicCast RX-A680 - tylna ścianka

System MusicCast

Wszystkie amplitunery z serii RX-Ax80 są kompatybilne z systemem multiroom MusicCast i obsługują jego najnowszą funkcję MusicCast Surround. Pozwala ona na połączenie tych urządzeń z bezprzewodowymi głośnikami MusicCast 50 lub MusicCast 20, które mogą pełnić rolę tylnych głośników w systemie kina domowego. Ułatwia to budowanie wielokanałowego nagłośnienia i pozwala uzyskać niezwykle realistyczny dźwięk, bez konieczności stosowania połączenia kablowego. Głośniki bezprzewodowe, jeśli nie są wykorzystywane w systemie AV, mogą posłużyć do nagłośnienia innych pomieszczeń w domu. MusicCast Surround umożliwia również bezprzewodowe podłączenie subwoofera SUB 100.

Sam system MusicCast rozwiązuje problem z multiroom audio. Wystarczy podłączyć wszystkie urządzenia Music­Cast do tej samej domowej sieci Wi-Fi, aby rozpocząć udostępnianie dźwięku w całym domu. Wszystkimi komponentami i całym systemem można sterować z poziomu aplikacji MusicCast Controller. Do zalet systemu należy także możliwość niezależnego odtwarzania różnej muzyki na każdym z urządzeń MusicCast oraz stworzenie grupy, aby to samo nagranie odtwarzane było na wszystkich urządzeniach równocześnie.

Yamaha MusicCast RX-A880

Yamaha MusicCast RX-A880 - tylna ścianka

Yamaha MusicCast RX-A880 - tylna ścianka

Yamaha RX-Ax80 - przetworniki

Flagowy model MusicCast RX-A3080 wyposażony jest w najnowszy 32-bitowy przetwornik c/a SABRE PRO Premier DAC ES9026PRO firmy ESS, wspomagany przez SABRE9007S (384 kHz/32 bity). Ten drugi układ znajdziemy także w modelach MusicCast RX-A2080 oraz MusicCast RX-A1080. Amplitunery AV MusicCast RX-A880 i MusicCast RX-A680 wyposażone zostały w przetworniki c/a Burr-Brown 384 kHz/32 bity.

Zastosowane układy DAC pozwalają wydobyć dźwiękowe detale zapisane w plikach cyfrowych. Amplitunery są kompatybilne z formatami high-res audio, m.in. ALAC (96 kHz/24 bity), FLAC (192 kHz/24 bity), WAV/AIFF (192 kHz/32 bity) oraz DSD (do 11,2 MHz). Dalsze korzyści brzmieniowe przynosi autorski układ YPAO™, który pozwala zoptymalizować parametry dźwięku w odniesieniu do charakterystyki akustycznej pomieszczenia odsłuchowego.

W MusicCast RX-A680 projektanci zastosowali podstawową wersję tego układu. W MusicCast RX-A880 dodatkowo wykorzystywana jest korekcja wczesnych odbić (YPAO-R.S.C.), w MusicCast RX-A1080 również pomiar wielopunktowy i precyzyjna korekcja, w MusicCast RX-A2080 opcja 3D, a we flagowym MusicCast RX-A3080 najbardziej zaawansowana odmiana układu z 64-bitową korekcją o wysokiej precyzji.

Czytaj również: Nowe amplitunery Yamaha z serii RX-V85

Yamaha MusicCast RX-A1080

Yamaha MusicCast RX-A1080

Yamaha MusicCast RX-A1080 - tylna ścianka

Yamaha MusicCast RX-A1080 - tylna ścianka

Yamaha RX-Ax80 - łączność: przewodowa i bezprzewodowa

Każdy z modeli z serii RX-Ax80 może pochwalić się bogatą liczbą złączy cyfrowych i analogowych, w tym wejściem gramofonowym. Współpracę z urządzeniami wideo umożliwiają porty HDMI – od 4 wej./1 wyj. w MusicCast RX-A680, przez 7 wej./2 wyj. w MusicCast RX-A880, do aż 7 wej./3 wyj. w pozostałych modelach. Dzięki trzem wyjściom możemy jednocześnie podłączyć telewizor, projektor LCD i inne urządzenie, bez konieczności zmiany połączeń.

Wszystkie amplitunery obsługują najnowsze standardy HDMI, m.in. przepustowość 4K Ultra HD, HDCP2.2 i HDR Video (Dolby Vision, HLG). Całości dopełnia przepustowość BT.2020 oraz możliwość skalowania wideo o niższej rozdzielczości do 4K.

Yamaha MusicCast RX-A2080

Yamaha MusicCast RX-A2080

Yamaha MusicCast RX-A2080 - tylna ścianka

Yamaha MusicCast RX-A2080 - tylna ścianka

Wspólną cechą dla całej serii RX-Ax80 jest wsparcie dla wszystkich powszechnie stosowanych technologii bezprzewodowych: Wi-Fi, AirPlay i Bluetooth. Wi-Fi umożliwia nawiązanie połączenia z domowym routerem, ułatwiając instalację i zapewniając dostęp do sieciowego audio – radia internetowego i muzycznych serwisów, takich jak Tidal, Spotify, Deezer oraz Qobuz.

Obsługa Bluetooth ułatwia z kolei odtwarzanie dźwięku z urządzeń przenośnych, np. smartfona lub tabletu. Unikatowym rozwiązaniem urządzeń z rodziny MusicCast jest także dwukierunkowy Bluetooth* (Bluetooth Output). Dzięki tej funkcji można bezprzewodowo przesyłać muzykę z amplitunerów do innych urządzeń Bluetooth, np. głośników lub słuchawek.

Yamaha RX-Ax80 i tunery DAB+

Cała nowa seria amplitunerów RX-Ax80 jest wyposażona w cyfrowe tunery DAB+, które zapewniają szybki i łatwy dostęp do muzyki w wysokiej jakości i bez szumu, tak często pojawiającego się w przypadku analogowej transmisji. DAB+ umożliwia również przekazywanie za pomocą tekstu dodatkowych informacji, a także korzystanie z programatora, analogicznie jak w przypadku telewizji cyfrowej.

Yamaha MusicCast RX-A3080

Yamaha MusicCast RX-A3080

Najnowsze amplitunery Yamaha z serii AVENTAGE RX-Ax80 zadebiutują w lipcu br. Ceny urządzeń poznamy w chwili wprowadzania ich do sprzedaży.

Źródło: Audio Klan

Podstawowe dane

Pozostałe newsy sprzętowe

Zobacz wszystkie
Urządzenia Arcama z serii HDA w lubelskim salonie Meloman

Urządzenia Arcama z serii HDA w lubelskim...

Salon Meloman z Lublina zaprasza na prezentację nowych urządzeń brytyjskiej firmy ARCAM z serii HDA: wzmacniaczy zintegrowanych SA10 i SA20 oraz odtwarzacza CD/SACD/plików CDS50.
Odsłuchy kolumn Kef R700 Black Edition Limited w salonie Q21

Odsłuchy kolumn Kef R700 Black Edition Limited w...

Salon Q21 zaprasza na prezentacje najnowszej, limitowanej wersji kolumn Kef R700 Black Edition Limited.
Odsłuchy kolumn Pylon Ruby 25 w salonie Q21

Odsłuchy kolumn Pylon Ruby 25 w salonie Q21

Nowy model kolumn Pylon Audio Ruby 25 już od kilku dni gości w show-room salonu Q21. Zainteresowani mogą zaglądać na odsłuchy.
Największa w Polsce strefa winyli na Audio Video Show 2018

Największa w Polsce strefa winyli na Audio Video Show 2018

Dodano: 22 październik 2018
Audio Video Show jak co roku zaprasza miłośników analogowego brzmienia i czarnych krążków do odwiedzenia największej w Polsce strefy winyli, tradycyjnie zlokalizowanej na PGE Narodowym. Początek...
Audio Video Show 2018 - rekordowa liczba wystawców i wynajętej powierzchni

Audio Video Show 2018 - rekordowa liczba wystawców i wynajętej powierzchni

Dodano: 15 październik 2018
22. edycja Audio Video Show odbędzie się w dniach 16-18 listopada. Miesiąc przed rozpoczęciem wydarzenia wiemy już, został pobity zeszłoroczny rekord liczby wystawców oraz wynajętej powierzchni. W...
Anna Maria Jopek gościem specjalnym Audio Video Show 2018

Anna Maria Jopek gościem specjalnym Audio Video Show 2018

Dodano: 10 październik 2018
22. edycja Audio Video Show odbędzie się w dniach 16-18 listopada. Jako gość specjalny pojawi się w tym roku Anna Maria Jopek.
Zobacz także
Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Nowy bezprzewodowy ekosystem multiroom Bluesound Gen 2i

Nowy bezprzewodowy ekosystem multiroom Bluesound Gen 2i

Bluesound przedstawia Gen 2i: nową generację bezprzewodowego, strumieniowego ekosystemu multiroom obsługującego high-res...