Amplitunery Yamaha z serii RX-Ax8

Yamaha przedstawiła nową serię amplitunerów AVENTAGE na 2018 r. Urządzenia, w serii jest ich pięć, są oznaczone symbolem RX-Ax80. Tworzą ją modele MusicCast: RX-A680, RX-A880, RX-A1080, RX-A2080 i RX-A3080.

Dodano: 16 maj 2018
Pozostałe newsy YAMAHA

Wspólnymi elementami amplitunerów są m.in. kompatybilność z systemem multiroom MusicCast i jego najnowszą funkcją MusicCast Surround, a także wsparcie formatów Dolby Atmos® i DTS:X™. Elementem wyróżniającym bardziej zaawansowane modele jest technologia Surround:AI.

Yamaha RX-Ax80 oraz technologia Surround:AI

Technologia Surround:AI jest dostępna w niemal wszystkich urządzeniach z serii RX-Ax80 (oprócz RX-A680 i RX-A880), a jej zadaniem jest analiza odtwarzanych materiałów i optymalizacja generowanych efektów przestrzennych w czasie rzeczywistym. Surround:AI skupia się na elementach dźwiękowych takich jak dialogi, muzyka w tle, dźwięki otoczenia i efekty dźwiękowe, a następnie tworzy realistyczne efekty.

W tym wszystkim pomaga kompatybilność urządzeń z formatami przestrzennymi Dolby Atmos® i DTS:X™, które w przypadku modeli MusicCast RX-A3080, MusicCast RX-A2080 i MusicCast RX-A1080 dodatkowo są wspomagane przez udoskonalony układ Cinema DSP HD3 (nowe algorytmy przetwarzania sygnału i trzy zestawy wysokowydajnych procesorów).

Czytaj również testy amplitunerów AV Yamaha

Yamaha MusicCast RX-A680

Yamaha MusicCast RX-A680

Yamaha MusicCast RX-A680 - tylna ścianka

Yamaha MusicCast RX-A680 - tylna ścianka

System MusicCast

Wszystkie amplitunery z serii RX-Ax80 są kompatybilne z systemem multiroom MusicCast i obsługują jego najnowszą funkcję MusicCast Surround. Pozwala ona na połączenie tych urządzeń z bezprzewodowymi głośnikami MusicCast 50 lub MusicCast 20, które mogą pełnić rolę tylnych głośników w systemie kina domowego. Ułatwia to budowanie wielokanałowego nagłośnienia i pozwala uzyskać niezwykle realistyczny dźwięk, bez konieczności stosowania połączenia kablowego. Głośniki bezprzewodowe, jeśli nie są wykorzystywane w systemie AV, mogą posłużyć do nagłośnienia innych pomieszczeń w domu. MusicCast Surround umożliwia również bezprzewodowe podłączenie subwoofera SUB 100.

Sam system MusicCast rozwiązuje problem z multiroom audio. Wystarczy podłączyć wszystkie urządzenia Music­Cast do tej samej domowej sieci Wi-Fi, aby rozpocząć udostępnianie dźwięku w całym domu. Wszystkimi komponentami i całym systemem można sterować z poziomu aplikacji MusicCast Controller. Do zalet systemu należy także możliwość niezależnego odtwarzania różnej muzyki na każdym z urządzeń MusicCast oraz stworzenie grupy, aby to samo nagranie odtwarzane było na wszystkich urządzeniach równocześnie.

Yamaha MusicCast RX-A880

Yamaha MusicCast RX-A880 - tylna ścianka

Yamaha MusicCast RX-A880 - tylna ścianka

Yamaha RX-Ax80 - przetworniki

Flagowy model MusicCast RX-A3080 wyposażony jest w najnowszy 32-bitowy przetwornik c/a SABRE PRO Premier DAC ES9026PRO firmy ESS, wspomagany przez SABRE9007S (384 kHz/32 bity). Ten drugi układ znajdziemy także w modelach MusicCast RX-A2080 oraz MusicCast RX-A1080. Amplitunery AV MusicCast RX-A880 i MusicCast RX-A680 wyposażone zostały w przetworniki c/a Burr-Brown 384 kHz/32 bity.

Zastosowane układy DAC pozwalają wydobyć dźwiękowe detale zapisane w plikach cyfrowych. Amplitunery są kompatybilne z formatami high-res audio, m.in. ALAC (96 kHz/24 bity), FLAC (192 kHz/24 bity), WAV/AIFF (192 kHz/32 bity) oraz DSD (do 11,2 MHz). Dalsze korzyści brzmieniowe przynosi autorski układ YPAO™, który pozwala zoptymalizować parametry dźwięku w odniesieniu do charakterystyki akustycznej pomieszczenia odsłuchowego.

W MusicCast RX-A680 projektanci zastosowali podstawową wersję tego układu. W MusicCast RX-A880 dodatkowo wykorzystywana jest korekcja wczesnych odbić (YPAO-R.S.C.), w MusicCast RX-A1080 również pomiar wielopunktowy i precyzyjna korekcja, w MusicCast RX-A2080 opcja 3D, a we flagowym MusicCast RX-A3080 najbardziej zaawansowana odmiana układu z 64-bitową korekcją o wysokiej precyzji.

Czytaj również: Nowe amplitunery Yamaha z serii RX-V85

Yamaha MusicCast RX-A1080

Yamaha MusicCast RX-A1080

Yamaha MusicCast RX-A1080 - tylna ścianka

Yamaha MusicCast RX-A1080 - tylna ścianka

Yamaha RX-Ax80 - łączność: przewodowa i bezprzewodowa

Każdy z modeli z serii RX-Ax80 może pochwalić się bogatą liczbą złączy cyfrowych i analogowych, w tym wejściem gramofonowym. Współpracę z urządzeniami wideo umożliwiają porty HDMI – od 4 wej./1 wyj. w MusicCast RX-A680, przez 7 wej./2 wyj. w MusicCast RX-A880, do aż 7 wej./3 wyj. w pozostałych modelach. Dzięki trzem wyjściom możemy jednocześnie podłączyć telewizor, projektor LCD i inne urządzenie, bez konieczności zmiany połączeń.

Wszystkie amplitunery obsługują najnowsze standardy HDMI, m.in. przepustowość 4K Ultra HD, HDCP2.2 i HDR Video (Dolby Vision, HLG). Całości dopełnia przepustowość BT.2020 oraz możliwość skalowania wideo o niższej rozdzielczości do 4K.

Yamaha MusicCast RX-A2080

Yamaha MusicCast RX-A2080

Yamaha MusicCast RX-A2080 - tylna ścianka

Yamaha MusicCast RX-A2080 - tylna ścianka

Wspólną cechą dla całej serii RX-Ax80 jest wsparcie dla wszystkich powszechnie stosowanych technologii bezprzewodowych: Wi-Fi, AirPlay i Bluetooth. Wi-Fi umożliwia nawiązanie połączenia z domowym routerem, ułatwiając instalację i zapewniając dostęp do sieciowego audio – radia internetowego i muzycznych serwisów, takich jak Tidal, Spotify, Deezer oraz Qobuz.

Obsługa Bluetooth ułatwia z kolei odtwarzanie dźwięku z urządzeń przenośnych, np. smartfona lub tabletu. Unikatowym rozwiązaniem urządzeń z rodziny MusicCast jest także dwukierunkowy Bluetooth* (Bluetooth Output). Dzięki tej funkcji można bezprzewodowo przesyłać muzykę z amplitunerów do innych urządzeń Bluetooth, np. głośników lub słuchawek.

Yamaha RX-Ax80 i tunery DAB+

Cała nowa seria amplitunerów RX-Ax80 jest wyposażona w cyfrowe tunery DAB+, które zapewniają szybki i łatwy dostęp do muzyki w wysokiej jakości i bez szumu, tak często pojawiającego się w przypadku analogowej transmisji. DAB+ umożliwia również przekazywanie za pomocą tekstu dodatkowych informacji, a także korzystanie z programatora, analogicznie jak w przypadku telewizji cyfrowej.

Yamaha MusicCast RX-A3080

Yamaha MusicCast RX-A3080

Najnowsze amplitunery Yamaha z serii AVENTAGE RX-Ax80 zadebiutują w lipcu br. Ceny urządzeń poznamy w chwili wprowadzania ich do sprzedaży.

Źródło: Audio Klan

Odsłuchy wzmacniacza zintegrowanego Moon 340i X w salonie Q21

Odsłuchy wzmacniacza zintegrowanego Moon 340i X...

Salon audio-video Q21 z Pabianic zaprasza na prezentację flagowej integry Moon 340i X.
Głośniki bezprzewodowe JBL Xtreme taniej w Audiohicie

Głośniki bezprzewodowe JBL Xtreme taniej w...

Bezprzewodowy głośnik JBL Xtreme teraz w nieco niższej cenie do kupienia na www.audiohit.pl. Jego cena została obniżona o 300 zł i wynosi 999 zł.
Odsłuchy słuchawek HiFiMAN Ananda w salonie Q21

Odsłuchy słuchawek HiFiMAN Ananda w salonie Q21

Salon audio-video Q21 z Pabianic zaprasza na premierowe odsłuchy słuchawek HiFiMan Ananda.
Salon Q21 autoryzowanym dealerem produktów marki Moon - Simaudio

Salon Q21 autoryzowanym dealerem produktów marki Moon - Simaudio

Dodano: 3 sierpień 2018
Salon Q21 z Pabianic został autoryzowanym dealerem produktów marki Moon - Simaudio. Firma zaprasza na odsłuchy, umożliwia też wypożyczenia urządzeń i zorganizowanie indywidualnych odsłuchów w domu...
Q21 dystrybutorem marki AUDIOLAB

Q21 dystrybutorem marki AUDIOLAB

Dodano: 12 lipiec 2018
Od 1 lipca 2018 roku firma Q21 została wyłącznym przedstawicielem marki Audiolab w Polsce. Zapowiada też niższe ceny urządzeń detalicznych.
Philips TV i Bowers & Wilkins nawiązują współpracę

Philips TV i Bowers & Wilkins nawiązują współpracę

Dodano: 2 lipiec 2018
Philips TV oraz Bowers & Wilkins zainicjowały współpracę, której celem jest stworzenie wybitnych produktów, wyznaczających referencyjny poziom parametrów audio i wideo wśród telewizorów.
Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio

Nagrody EISA 2018-2019 rozdane

Nagrody EISA 2018-2019 rozdane

Nadszedł jak co roku wyczekiwany moment - wraz z kilkoma urządzeniami audio przenośnego prezentujemy w sumie 35 najlepsz...