Co to jest główna oś odsłuchu?

Co to jest główna oś odsłuchu?

Audio, zespoły głośnikowe

Główna oś odsłuchu to oś z najlepszą charakterystyką przetwarzania. Ale skąd użytkownik ma wiedzieć, gdzie ta oś się znajduje? Dla pojedynczego głośnika sprawa jest prosta - to oś wyprowadzona prostopadle z jego środka.

Tradycyjnym sposobem ustalania osi głównej dla układów dwudrożnych, dwuipółdrożnych i trójdrożnych jest wyznaczenie punktu pomiędzy głośnikiem wysokotonowym a nisko-średniotonowym (lub średniotonowym) i wyprowadzenie z tego punktu osi prostopadłej do przedniej ścianki... ale jeżeli zespół głośnikowy ma z premedytacją pochyloną obudowę, to właściwsze będzie ustalenie tej osi jako równoległej do podłoża.

W przypadku układów symetrycznych, z dwoma nisko-średniotonowymi (lub średniotonowymi) i wysokotonowym pomiędzy nimi, oś główną wyprowadzamy z centrum układu - a więc z głośnika wysokotonowego. Czasami wywołuje to konfuzję, bo niektóre wolnostojące kolumny z układem symetrycznym mają głośniki wysokotonowe na wysokości wyraźnie niższej, niż wysokość, na jakiej znajdują się uszy siedzącego słuchacza. Problem dotyczy też bardzo wysokich kolumn, z głośnikiem wysokotonowym znacznie powyżej uszu siedzącego słuchacza.

Często też konstruktor na osi głównej z premedytacją ustala charakterystykę z wyeksponowanymi wysokimi częstotliwościami, uzyskując najładniej zrównoważony przebieg pod kątem 15-30 stopni (w płaszczyźnie poziomej), i czasami dodaje do tego rekomendację ustawiania kolumn równolegle, a nie skręcania ich w stronę miejsca odsłuchowego - wówczas słuchacz znajduje się właśnie pod kątem 15-30 stopni względem osi głównych, biegnących "po bokach". Która więc oś powinna być uznana za osą główną - czy oś "konstrukcyjna", czy oś "najlepszej charakterystyki"?

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio