Ale stopień "aktywności" może być różny. Słynny Nautilus B&W (ale tylko ten oryginalny, w kształcie ślimaka) ma aktywną zwrotnicę - zwrotnica taka nie pracuje z sygnałem wzmocnionym, ale z sygnałem niskopoziomowym.
Oznacza to, że znajduje się nie między wzmacniaczem a samymi głośnikami (jak w klasycznym, biernym układzie), ale pomiędzy przedwzmacniaczem a końcówkami mocy, dedykowanymi poszczególnym głośnikom systemu. Jednak w komplecie z Nautilusem dostajemy tylko zwrotnicę (która znajduje się poza obudową samej kolumny), a komplet (czterech) końcówek mocy (bo kolumna jest czterodrożna) musimy dokupić.
Czytaj również: Po co w kolumnach głośnikowych jest zwrotnica?
Wśród kolumn aktywnych częściej spotykanym rozwiązaniem jest jednak umieszczenie całej elektroniki - aktywnej zwrotnicy, przyjmującej sygnał z zewnątrz, a także kompletu końcówek mocy - wewnątrz obudowy. Najbardziej rozbudowane aktywne zespoły głośnikowe (np. specjalizującej się w tej dziedzinie niemieckiej firmy T+A) zawierają dodatkowe obwody sprzężenia zwrotnego poprzez czujniki analizujące pracę samych głośników i wprowadzające korekty do sygnału.
Są też spotykane zespoły głośnikowe aktywne tylko w części subniskotonowej - pasmo powyżej ok. 100Hz przetwarzane jest przez bierną sekcję głośników, napędzaną w klasyczny sposób sygnałem z zewnętrznego wzmacniacza, a sekcja subniskotonowa jest podłączana do sieci, ma wbudowany wzmacniacz i ewentualnie regulacje - podobnie jak aktywny subwoofer.