Co to są kolumny aktywne i jakie są ich odmiany?

Co to są kolumny aktywne i jakie są ich odmiany?

Audio, zespoły głośnikowe

Klasyczny (bierny) zespół głośnikowy otrzymuje ze wzmacniacza sygnał pełnej mocy, który podzielony przez zwrotnicę (bierną) jest dostarczany do poszczególnych głośników. Ustalenie, że zespół głośnikowy jest bierny, może polegać na ustaleniu prostego faktu, czy nie jest podłączany do napięcia zasilającego (do "sieci"), a jedynie kablem głośnikowym do wzmacniacza.

Ale stopień "aktywności" może być różny. Słynny Nautilus B&W (ale tylko ten oryginalny, w kształcie ślimaka) ma aktywną zwrotnicę - zwrotnica taka nie pracuje z sygnałem wzmocnionym, ale z sygnałem niskopoziomowym. Oznacza to, że znajduje się nie między wzmacniaczem a samymi głośnikami (jak w klasycznym, biernym układzie), ale pomiędzy przedwzmacniaczem a końcówkami mocy, dedykowanymi poszczególnym głośnikom systemu. Jednak w komplecie z Nautilusem dostajemy tylko zwrotnicę (która znajduje się poza obudową samej kolumny), a komplet (czterech) końcówek mocy (bo kolumna jest czterodrożna) musimy dokupić.

Wśród kolumn aktywnych częściej spotykanym rozwiązaniem jest jednak umieszczenie całej elektroniki - aktywnej zwrotnicy, przyjmującej sygnał z zewnątrz, a także kompletu końcówek mocy - wewnątrz obudowy. Najbardziej rozbudowane aktywne zespoły głośnikowe (np. specjalizującej się w tej dziedzinie niemieckiej firmy T+A) zawierają dodatkowe obwody sprzężenia zwrotnego poprzez czujniki analizujące pracę samych głośników i wprowadzające korekty do sygnału.

Są też spotykane zespoły głośnikowe aktywne tylko w części subniskotonowej - pasmo powyżej ok. 100Hz przetwarzane jest przez bierną sekcję głośników, napędzaną w klasyczny sposób sygnałem z zewnętrznego wzmacniacza, a sekcja subniskotonowa jest podłączana do sieci, ma wbudowany wzmacniacz i ewentualnie regulacje - podobnie jak aktywny subwoofer.

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio