Co to są kolumny aktywne i jakie są ich odmiany?

Audio, zespoły głośnikowe

Klasyczny (bierny) zespół głośnikowy otrzymuje ze wzmacniacza sygnał pełnej mocy, który podzielony przez zwrotnicę (bierną) jest dostarczany do poszczególnych głośników. Ustalenie, że zespół głośnikowy jest bierny, może polegać na ustaleniu prostego faktu, czy nie jest podłączany do napięcia zasilającego (do "sieci"), a jedynie kablem głośnikowym do wzmacniacza.

Ale stopień "aktywności" może być różny. Słynny Nautilus B&W (ale tylko ten oryginalny, w kształcie ślimaka) ma aktywną zwrotnicę - zwrotnica taka nie pracuje z sygnałem wzmocnionym, ale z sygnałem niskopoziomowym.

Oznacza to, że znajduje się nie między wzmacniaczem a samymi głośnikami (jak w klasycznym, biernym układzie), ale pomiędzy przedwzmacniaczem a końcówkami mocy, dedykowanymi poszczególnym głośnikom systemu. Jednak w komplecie z Nautilusem dostajemy tylko zwrotnicę (która znajduje się poza obudową samej kolumny), a komplet (czterech) końcówek mocy (bo kolumna jest czterodrożna) musimy dokupić.

Czytaj również: Po co w kolumnach głośnikowych jest zwrotnica?

Wśród kolumn aktywnych częściej spotykanym rozwiązaniem jest jednak umieszczenie całej elektroniki - aktywnej zwrotnicy, przyjmującej sygnał z zewnątrz, a także kompletu końcówek mocy - wewnątrz obudowy. Najbardziej rozbudowane aktywne zespoły głośnikowe (np. specjalizującej się w tej dziedzinie niemieckiej firmy T+A) zawierają dodatkowe obwody sprzężenia zwrotnego poprzez czujniki analizujące pracę samych głośników i wprowadzające korekty do sygnału.

Są też spotykane zespoły głośnikowe aktywne tylko w części subniskotonowej - pasmo powyżej ok. 100Hz przetwarzane jest przez bierną sekcję głośników, napędzaną w klasyczny sposób sygnałem z zewnętrznego wzmacniacza, a sekcja subniskotonowa jest podłączana do sieci, ma wbudowany wzmacniacz i ewentualnie regulacje - podobnie jak aktywny subwoofer.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu