Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

CARY Xciter DAC

CARY Xciter DAC

Przetwornik Cary jest jedną z najnowszych konstrukcji w tym teście. Wskazuje na to przede wszystkim użyty przetwornik C/A - najnowsza kość Wolfsona AK4399, pracująca z teoretyczną precyzją 32 bitów. Nawet jeśli realna rozdzielczość sygnału w tego typu układach wynosi 20-22 bitów...

W rodzinie Xciter Series ścianka przednia ma szerokość nieco większą niż połowa klasycznej "wieży". 

Z przodu Cary Audio Xciter DAC, dokładnie pośrodku, umieszczono średniej wielkości gałkę, która nie służy jednak do regulacji siły głosu, a do zmiany cyfrowego wejścia. Tych mamy cztery - RCA, BNC, TOSLINK oraz USB. Wybrane wejście sygnalizowane jest niebieską diodą. Na skraju prawej strony umieszczono diody sygnalizujące częstotliwość próbkowania sygnału wejściowego - 44,1/48/96/192 - tak, urządzenie przyjmuje sygnał aż do 192 kHz, co zapewne ucieszy posiadaczy odtwarzaczy plików audio hi-res. 

Tylną ściankę podzielono na część z wejściami cyfrowymi oraz wyjściami analogowymi. Te ostatnie zrealizowano na złoconych gniazdach RCA. Jest też gniazdo sieciowe IEC, a nad nim mechaniczny wyłącznik sieciowy. Cary Audio Xciter DAC stoi na dużych, gumowych stopach. 

Firma chwali się w instrukcji wieloma, wysokiej klasy elementami elektronicznymi, jak np. tantalowymi kondensatorami, polipropylenowymi Wimami, elektrolitycznymi kondensatorami Panasonica (rzadkość), a także trafem zasilającym typu "podwójne C", równie rzadkim, co drogim. I rzeczywiście - środek wygląda wyjątkowo ładnie, mimo że w dużej mierze jest pusty... Wymiary Cary Audio Xciter DAC nie wynikają z budowy wewnętrznej, a mają nawiązywać do gabarytów wzmacniacza z tej serii. 

Użyty tu transformator to jednak nie "podwójne C", a R-core, też świetny. Przed nim umieszczono filtr AC typu 2 x podwójne Pi. 

Cały układ zmontowano na jednej drukowanej płytce. Przetwornik C/A to bardzo dobry układ AKM AK4399, o nazwie Audio 4 pro, przyjmujący sygnał do 192 kHz i aż 32 bitów! Bardzo ładne są też układy scalone w metalowych obudowach (przypominające niegdysiejsze tranzystory) - to cztery LME4970 + LME4971 w układzie I/U oraz dwa LME49713 w układzie wyjściowym - wszystkie od National Semiconductor. To prawdziwe gwiazdy na firmamencie scalonym... 

Wszystkie wejścia, oprócz USB, obsługuje nowoczesny odbiornik AKM AK4115, przyjmujący do 192 kHz. Odbiornik USB to CM108, układ rozbudowany, z konwerterem USB/SPDIF, "dakiem", a nawet wzmacniaczem słuchawkowym, ale już nie najnowszy - pracuje z parametrami 16 bitów i 48/44,1 kHz.

Brzmienie

Cary Audio Xciter DAC to bardzo dobry DAC - żeby nie było wątpliwości. Przy krótkim odsłuchu wyda się jednak jeszcze lepszy... Barwa jest tak ustawiona, że każda płyta brzmi przyjemnie, nawet - muszę to powiedzieć - ekscytująco (właściwie "xcytująco"). Jest i niski bas, i ładna góra, i gładka, gładziutka średnica. Żadnych chropowatości, zadziorów, suchości. Jednocześnie wyższy środek jest chyba lekko wycofany, bo cały dźwięk wydaje się ciemniejszy niż zwykle. Nie cieplejszy, bo to nie jest eufoniczne podkreślenie ani złagodzenie ataku. Dźwięk nie jest jednak tak rozdzielczy ani tak dynamiczny, jak np. w Naimie DAC.

To jeden z przetworników, który wyraźnie pokazuje różnice między nagraniami CD i ich wersjami high resolution, co dobrze świadczy o jego rozdzielczości. Już "96" pokazuje dźwięk znacznie mniej ściśnięty, dynamiczniejszy, a górę jeszcze łagodniejszą. Trochę szkoda więc, że wejście USB jest tutaj ograniczone do jakości CD. W praktyce góra jest trochę mniej rozdzielcza niż z CD, ale w sumie - jak na USB - jest dobrze.

Wojciech Pacuła

CARY Xciter DAC

  • Produkowany Tak
  • Regulacja wyjścia Nie
  • Wejście cyfrowe BNC,C,O,USB
  • Bity / częstotliwość 24/192
  • Słuchawki Nie
  • Wyjścia analogowe RCA
 
 

Podstawowe dane

  • 5 100 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Solidna obudowa, nowoczesne układy wewnątrz, tylko USB z poprzedniej epoki.
  • Funkcjonalność: Sporo wejść, wyjścia tylko RCA, obsługuje sygnał aż do 192 kHz.
  • Brzmienie: Bardzo przyjemne, gładkie, nieco przyciemnione.
RME ADI-2 PRO AE

RME
ADI-2 PRO AE

Cena: 8 900 zł

NAIM DAC V1

NAIM
DAC V1

Cena: 7 700 zł

COPLAND DAC 215

COPLAND
DAC 215

Cena: 8 500 zł

CHORD Hugo 2

CHORD
Hugo 2

Cena: 8 900 zł

 

 

Audio - luty 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze stereo były, są i będą; zmieniają się ich dodatkowe funkcje, ale podstawowa jest oczywista i konieczna - wzmacniać sygnał ze źródła, aby podać go do głośników. Są wzmacniacze tanie i bardzo drogie, ale większość audiofilów szuka czegoś wartościowego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PEACHTREE AUDIO Nova 150 V2

PEACHTREE AUDIO
Nova 150 V2

Nova to linia wzmacniaczy zintegrowanych, którą Peachtree Audio ma w ofercie od kilku lat, ale obydwa jej modele - Nova...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio