Subwoofer to urządzenie wyspecjalizowane w przetwarzaniu najniższych częstotliwości, poniżej ok. 100 Hz, chociaż nie jest to granica ściśle określona i zależy przede wszystkim od możliwości pozostałych głośników systemu. Zwykle mamy do czynienia z pojedynczym subwooferem dla wszystkich kanałów (czy to systemu dwukanałowego, czy też wielokanałowego).
Większość współczesnych subwooferów jest aktywna, czyli zawiera wzmacniacz, dzięki czemu można je podłączyć do wyjść niskopoziomowych (regulowanych), przedwzmacniacza stereofonicznego lub procesora AV (tam zwykle do specjalnego kanału LFE, przygotowanego już na etapie miksowania sygnału w studio).
Tradycyjne wyposażenie subwoofera aktywnego obejmuje regulacje poziomu, częstotliwości filtrowania i fazy, a w najnowocześniejszych również korektę charakterystyki zgodnie z życzeniem użytkownika lub zmierzoną akustyką pomieszczenia. Niektóre subwoofery są zdalnie sterowane, pozwalają na bezprzewodową transmisję sygnału, ale zawsze trzeba je podłączyć do zasilania. Od strony akustycznej subwoofery mają najczęściej jeden duży głośnik pracujący w obudowie zamkniętej, bas-refleks lub z membraną bierną.
Subwoofery pojawiły się jeszcze przed epoką kina domowego, ale właśnie ono gwałtownie zwiększyło ich popularność, czyniąc je wręcz obowiązkowymi w systemach wielokanałowych w związku z funkcjonowaniem kanału LFE. Ostatnio widać też zwiększającą się ich obecność w systemach stereofonicznych, jako że dobrze dobrany i zestrojony subwoofer może efektywnie zwiększyć możliwości systemu bazującego wyjściowo na parze niewielkich, podstawkowych zespołów głośnikowych.